top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Zasacka

10 wskazówek, jak rozpocząć poszukiwania placówki?

Zaktualizowano: 8 kwi 2020


Rodzice przed podjęciem decyzji, jakie przedszkole lub szkołę wybrać dla swojej pociechy, stają przed szeregiem pytań. Przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze placówki Montessori. Jakie zadać sobie pytanie, żeby być pewnym swojego wyboru?


Kim jest moje dziecko? Jakiego środowiska potrzebuje? Co jest dla mnie ważne w rozwoju mojego dziecka? Co jest istotne w edukacji mojego dziecka?


Pierwsze wrażenie. Atmosfera, jaka panuje wśród dorosłych, pierwsze rozmowy z osobami zatrudnionymi w szkole. Rozmowa z osobami zarządzającymi, odpowiedzialnymi za proces rekrutacji, nauczycielem.


Pierwsze wrażenie. Wystrój, czystość, estetyka wnętrz i terenów na zewnątrz. Wygląd odzwierciedla to, co się w szkole dzieje. Otoczenie Montessori jest bogato wyposażone w pomoce, a te są starannie utrzymane, zachęcające, czyste. Czy sale są widne, przestronne, czy maleńskie. Jaka jest infrastruktura sportowa, kuchenna oraz inne pomieszczenia pomocnicze jak np. pokój logopedy, gabinet, czy biblioteka.


Czy budynek jest w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy, czy wejścia są­­­ monitorowane. Czy wchodząc do budynku jesteśmy zauważeni, czy ktoś się od razu nami zainteresuje? Czy jest w sąsiedztwie zieleni? Czy posiada tereny ruchowe i zielone? Tereny rekreacyjne w stylu Montessori są naturalne, daleko im do plastiku i gotowych urządzeń. Nawet na zewnątrz jest okazja do inwencji twórczej dzieci, pielęgnowania roślin, a nawet hodowli zwierząt gospodarskich.


Czy meble są bezpieczne i dostosowane do potrzeb dzieci? Czy dzieci mogą swobodnie się poruszać i sięgać do półek z pomocami? Czy


Warto zapoznać się z programem szkoły. Powinien być zgodny i realizować podstawę programową. Podstawa programowa jest opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i na jej bazie szkoły wybierają gotowe lub tworzą własne programy autorskie. Dlatego podczas wizyty warto zapoznać się wizją i misją szkoły.


Jaki jest ramowy rozkład dnia, czy program jest całodzienny, czy oferowane są posiłki i zajęcia specjalistyczne. Czy dzieci wychodzą na dwór, czy mają czas na odpoczynek, czy organizowane są dwie prace własne? Pamiętaj, że praca własna realizuje założenia samodzielnej pracy we własnym tempie, bez konieczności zadawania prac domowych.


Zwróć uwagę na jadłospis. Czy uwzględnia specjalne potrzeby żywieniowe ? Czy posiłki są zbilansowane, czy serwuje zdrowy posiłek, czy wysoko przetworzone produkty?


Również warto porozmawiać z dyrekcją oraz nauczycielkami, zwłaszcza tymi, które we wrześniu miałyby zająć się naszą pociechą. Taka rozmowa może dużo wnieść do naszego nastawienia do przedszkola i często decyduje o wyborze placówki. Warto również się dowiedzieć, czy w danym przedszkolu nauczyciele prowadzą grupę przez cały czas, czy następuje coroczna zmiana wychowawców.


55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page